ŚcieżkaSzkaplerz

Szkaplerz

Nabożeństwo Szkaplerza Świętego oparte jest na 2 objawieniach Najświętszej Maryi Panny. Pierwsze miało miejsce w nocy z 15 na 16 lipca 1251r. generałowi zakonu karmelitańskiego, św. Szymonowi Stock. W połowie XIII w. groziła zakonowi kasata. Święty Szymon Sztok modlił się do Matki Jezusa prosząc Ją, by zechciała zachować Zakon noszący Jej imię. W odpowiedzi Maryja wskazała na szkaplerz czyli wierzchnią część habitu i ustanowiła go znakiem swej matczynej opieki. Matka Najświętsza zapewniła, iż kto umrze w szkaplerzu nie zazna ognia piekielnego. Rozwój pobożności szkaplerznej opiera się również na drugim objawieniu. W roku 1322 papieżowi Janowi XXII objawiła się Matka Boża i poleciła szczególną opiekę nad „Jej Zakonem Karmelitańskim” i przekazała mu obietnicę wybawienia z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci tych, którzy pobożnie nosili szkaplerz i odmawiali naznaczone modlitwy. Stolica Apostolska zaliczyła szkaplerz do sakramentaliów i potwierdziła przywileje szkaplerza. Wiele osób kojarzy Szczyrk jako miejscowość wypoczynku, głównie zimowego. Niewielu natomiast wie, iż w Szczyrku począwszy od 25 lipca 1894r., przez kilka miesięcy ukazywała się Matka Boża. Podczas jednego z objawień, wizjonerki widziały Maryję obok Niej na gałęzi wisiał szkaplerz. Matka Boża wyraziła życzenie, aby jak najwięcej osób go nosiło. Było to 23 lata przed objawieniami w Fatimie. Na zakończenie objawień w Fatimie 13 października 1917r. ukazała się Maryja pod dwoma postaciami: jako Matka Boża Bolesna oraz w habicie karmelitańskim, jako Matka Boża z Góry Karmel. Siedzące na kolanach Maryi Dzieciątko Jezus trzymało w ręce szkaplerz. Jedna z wizjonerek (Łucja) zapytana po wielu latach o przyczynę pojawienia się Maryi ze szkaplerzem stwierdziła, iż: „pragnieniem Matki Boga jest, abyśmy wszyscy nosili szkaplerz”. Pierwsze spotkanie Grupy Szkaplerza Świętego w naszej Parafii odbyło się w lutym 2009 roku. W pierwszych spotkaniach, oprócz księdza proboszcza brały udział tylko dwie osoby. Spotkania to nie tylko wspólnotowa modlitwa, ale przede wszystkim konferencje i rozważania poświęcone życiu Matki Bożej, opracowane w Sekretariacie Rodziny Szkaplerznej w Czernej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w pierwszą sobotę po Mszy św. o godz. 7:00. Aktualnie w spotkaniach Grupy Szkaplerza Świętego uczestniczy w miarę regularnie 7-8 osób. Wszystkich chętnych, również tych chcących przyjąć Szkaplerz Święty serdecznie zapraszamy. Informacje dodatkowe można uzyskać pod nr telefonu: 783-660-421.