ŚcieżkaKościół

Kościół

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny znajduje się w centrum Kaniowa, przy skrzyżowaniu dróg do Czechowic i Dankowic. W skromnie urządzonym wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługuje pseudogotycki ołtarz główny z figurą Jezusa Chrystusa, przesłanianym obrazem Niepokalanego Serca NMP. W ołtarzu są też figury św. Piotra i św. Pawła, małe posążki czterech Ewangelistów, umieszczone w niszach, oraz statua św. Barbary, patronki górników, w zwieńczeniu. Całość jest dziełem salezjanów z Oświęcimia i pochodzi z 1905 r. Jeszcze w latach 60. znajdowały się w tutejszej świątyni dwa ołtarze boczne - Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Antoniego, które zostały zlikwidowane. Na ścianie prezbiterium wmurowano dwie tablice; jedna z nich poświęcona jest pamięci ks. Antoniego Wieczorka, budowniczego i dobrodzieja tutejszego kościoła; druga upamiętnia moment konsekracji świątyni. Z lewej strony nawy głównej znajduje się kaplica poświęcona Matce Bożej Nieustającej Pomocy. W przedsionku zobaczyć można drewnianą rzeźbę św. Barbary i obraz Świętej Rodziny. Od strony absydy urządzono kaplicę Ogrójca. Na placu kościelnym, od strony wschodniej, jest kamienny krzyż przydrożny z XIX w., z płaskorzeźbą Matki Bożej Bolesnej. Przy skrzyżowaniu dróg, ok. 50 m od kościoła, stoi figura Matki Bożej Różańcowej.