ŚcieżkaUWAGA!!! Oszustwa

UWAGA!!! Oszustwa


KOMENDA MIEJSKA POLICJI
w BIELSKU – BIAŁEJ
43 – 300 ; Bielsko – Biała
ul. Rychlińskiego 17
997 – telefon alarmowy

SZANOWNI PAŃSTWO!

W ostatnim okresie czasu na terenie miast powiatu bielskiego, Gminy Czechowice – Dziedzice oraz Gminy Bestwina zauważalny jest wzrost przestępczości ukierunkowanej na osoby w podeszłym wieku a także mieszkające samotnie, gdzie sprawcy wykorzystując ich łatwowierność.

Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych przez przestępców metod działania popełniają na ich szkodę różnego rodzaju oszustwa

METODA NA : WNUCZKA:

Sprawca dzwoniąc przedstawia się jako krewny lub dobry znajomy a prowadzonarozmowa dotyczy możliwości okazyjnego zakupu samochodu bądź mieszkania, i na ten cel prosi o pożyczenie określonej kwoty pieniędzy. W trakcie tej rozmowy uprzedza, że nie jest w stanie osobiście odebrać pieniędzy i że zgłosi się po nie znajomy. Uwaga! Zdarza się również, że po takiej rozmowie dzwoni inny ze sprawców i podając się za policjanta prosi o pomoc w czynnościach. Podobną metodą jest prośba fikcyjnego krewnego o pieniądze w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego, gdzie wpłata określonej kwoty ma go uchronić przed więzieniem i konsekwencjami. Również tutaj pojawić się może udział fałszywego policjanta.

METODA NA : SZPITAL (POŻYCZENIE PIENIĘDZY W ZASTAW POZOSTAWIAJĄC SASZETKĘ):

Dany rodzaj oszustw dokonywany jest głównie przez obcokrajowców, którzy prosząo wskazanie drogi do szpitala. W trakcie rozmowy informują, że potrzebują polskiej waluty a nie mają gdzie wymienić posiadanych euro bądź dolarów. Proponują sprzedaż po atrakcyjnej cenie bądź pozostawienie waluty obcej w zastaw za pożyczkę pieniędzy, gdzie docelowo w pozostawionym przez sprawców kuferku lub saszetce znajdują się papiery bądź chusteczki higieniczne . Istnieje jeszcze jedna metoda gdzie sprawcy wykorzystują pokazywane przez siebie pieniądze. Przyuważona osoba, która pobrała gotówkę z banku lub bankomatu, zostaje zaczepiona przez nieznajomego. Człowiek ten mówi, że znalazł dużo gotówki i prosi o sprawdzenie czy to aby nie pieniądze owej osoby. W międzyczasie pojawia się wspólnik, który mówi że zgubił pieniądze i podczas wspólnego liczenia posiadanych banknotów oprócz swoich pieniędzy nieznajomi niepostrzeżenie zabierają część pieniędzy swojej ofierze.

METODA NA :HYDRAULIKA, NA PRACOWNIKA ADMINISTRACJI:

Ten rodzaj oszustwa dokonywany jest zazwyczaj przez dwie osoby działające w różnych konfiguracjach tj. – dwóch mężczyzn , dwie kobiety bądź kobieta i mężczyzna .ZAKŁADU GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ , SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ LUB INNEJ INSTYTUCJI ( ELEKTROWNI , GAZOWNI, WODOCIĄGÓW) wchodzą do mieszkań osób starszych pod pretekstem sprawdzenia instalacji gazowej bądź wodnej. Jeden ze sprawców wspólnie z lokatorem „kontroluje” liczniki lub inne elementy infrastruktury a drugi w tym czasie przeszukuje mieszkanie kradnąc Sprawcy po uprzednim przedstawieniu się jako pracownicy pieniądze oraz inne przedmioty wartościowe.

CO MOŻESZ ZROBIĆ ?

Jeśli jesteś w domu pamiętaj o zamykaniu drzwi wejściowych do mieszkania oraz klatki schodowej 

Nie otwieraj drzwi wejściowych bez uprzedniego sprawdzenia przez wizjer kto i w jakim celu przyszedł : jeśli nie widać sylwetki przez wizjer zapytaj osobę przez drzwi.

W przypadku gdy odwiedzi Cię osoba przedstawiająca się jako przedstawiciel określonej instytucji np. elektrowni , gazowni bez otwierania drzwi mieszkania poproś osobę o podanie nazwiska lub numeru identyfikatora i telefonicznie potwierdź czy jego wizyta była zaplanowana w okolicy twojego miejsca zamieszkania, możesz również poprosić go aby przyszedł z osoba która znasz np. sąsiadem mieszkającym w tej samej klatce bądź dozorcą.

Jeśli już wpuścisz osobę do mieszkania nie zostawiaj go samego w żadnym z pomieszczeń .

NIE WRĘCZAJ ŻADNYCH PIENIĘDZY akwizytorom , inkasentom i przedstawicielom handlowym– wszelkie transakcje finansowe firmy załatwiają w swoich siedzibach lub za pośrednictwem poczty.

Tym bardziej nie wręczaj pieniędzy osobom , które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie ich osobom pośredniczącym , które zjawią się w twoim miejscu zamieszkania lub też domagają się dokonania wpłaty na konto bankowe.

Jeśli przechowujesz pieniądze miejscu zamieszkania schowaj je w miejscu trudno dostępnym , najlepiej aby było to kilka miejsc – tak samo zachowaj się poruszając się na ulicy. W przypadku kradzieży torebki na Twoją szkodę sprawca nie skradnie całej kwoty , jeśli ukryjesz ja w kilku miejscach.

JEŚLI STANIESZ SIĘ OFIARĄ PRZESTĘPSTWA BARDZO WAŻNE JEST ŻEBY ZAPAMIĘTAĆ JAK NAJWIECEJ SZCZEGÓŁÓW DOTYCZĄCYCH OSOBY SPRAWCY TAKICH JAK:

Wygląd sprawcy
Cechy charakterystyczne- blizny , znaki szczególne , tatuaże
Marka , kolor oraz numery rejestracyjne pojazdu sprawcy

Jeśli sprawca nie zdołał oszukać Ciebie z całą pewnością będzie próbował oszukać kogoś innego dlatego Twoja zdecydowana i natychmiastowa reakcja może pomóc Policji w jego ustaleniu i zatrzymaniu.