ŚcieżkaBądź widoczny, bądź bezpieczny

Bądź widoczny, bądź bezpieczny


Nie tylko zabójstwo jest grzechem przeciw V przykazaniu, ale także celowe działanie lub zaniechanie, które mogą narazić na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Nie wolno narażać bez powodu na niebezpieczeństwo ani bliźnich, ani siebie. W tym przykazaniu, Bóg nakazuje nam dbać i strzec cennego daru jakim jest życie. Instytucje publiczne, w tym szczególnie Policja, mają prawny obowiązek zapewnić obywatelom bezpieczeństwo i żadne okoliczności nie mogą zdejmować z nich odpowiedzialności za realizację tego zadania.

We wrześniu 2014 roku gościliśmy w naszej Parafii policjantów z bielskiej „drogówki”, Panów: podinspektora Krzysztofa Gałuszkę i starszego aspiranta Krzysztofa Stankiewicza, którzy podzielili się z nami informacjami o przepisach jakie weszły w życie od sierpnia roku 2014, a dotyczą pieszych. Są oni bowiem najliczniejszą grupą ludzi, jaka każdego roku ginie na naszych drogach. Przydrożne krzyże w wielu miejscach o tym nam przypominają. Wypadki z udziałem pieszych, to nie tylko wina kierowców, lecz w dużej mierze samych pieszych. Ciemne ubrania i brak elementów odblaskowych powodują niejednokrotnie wypadki, które kończą się tragicznie. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu w naszej Parafii już tak nie będzie.

 

Staraniem władz Gminy Bestwina i Księdza Proboszcza, przeprowadziliśmy w naszej Parafii akcję „BĄDŹ WIDOCZNY, BĄDŹ BEZPIECZNY”. Po każdej Mszy św., Księża wraz z policjantami rozdawali elementy odblaskowe, które można założyć na rękę, nakleić na rower czy zawiesić np. na tornistrach dzieci.

Te „świecidełka” nie zapewnią nam 100 % bezpieczeństwa, ale z pewnością pomogą bezpieczniej poruszać się po drogach, bo sprawią, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców. 

 

Mamy nadzieję, że wszystkie działania, prowadzone przez bielską Policję i podmioty wspierające ją w ramach kampanii „ odblaski” przełożą się na zmniejszenie liczby wypadków na naszych drogach. Miejmy nadziej, że na poboczach dróg nie będzie więcej przybywało krzyży symbolizujących ludzkie tragedie.

podinspektor Krzysztof Gałuszka
asp. Krzysztof Stankiewicz
Wydział Ruchu Drogowego
Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej